Укравтопром предупреждает о пользе утилизационного сбора

В редакцию поступил пресс-релиз, который, казалось бы, не привязан к последним законодательным решениям правительства, однако дыма без огня не бывает. Мы опубликуем cообщение «Укравтопрома» целиком, но сначала вспомним, чем может грозить принятие утилизационного законодательства нам, покупателям легковых автомобилей.

Все утилизационные инициативы правительства описаны в двух законопроектах, история которых тянется с сентября прошлого года:

  • Законопроект 0936 від 12.12.2012 «Проект Закона об утилизации снятых с эксплуатации транспортных средств»
  • Законопроект 0975 від 12.12.2012 «Проект Закона о внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно уплаты экологического налога за утилизацию снятых с эксплуатации транспортных средств»

Прошлой осенью, а именно 20 ноября 2012 года депутаты шестого созыва рассматривали законопроекты на своём заседании и практически единогласно решили считать их основой будущего законодательства — приняли в первом чтении, причём с сокращённым сроком подготовки окончательного варианта. После прохождения некоторых комитетов, пара вышестоящих законопроектов стала повесткой дня 18 апреля 2013 года. Но голосование в прошлый четверг по этим законопроектам не состоялось из-за беспорядков сессионном зале. 

Мы склонны полагать, что голосование по этим законопроектам состоится в ближайшее время, поэтому напомним, что главная мысль их в том, чтобы ввести так называемый экологический или утилизационный сбор дополнительно к имеющимся пошлинам. Базовая ставка такого налога зафиксирована законопроектом на уровне 5500 гривен и меняется в зависимости от класса транспортного средства и объёма его двигателя. 

По нормам законопроекта утилизация электрокара или малолитражки обойдётся импортёрам в 4730 гривен (ставка 5500 умножается на коэффициент 0,86), а за новый автомобиль с двигателем более 3,5 литров попросят уже 30 250 гривен. Автомобили самого массового сегмента с объёмом двигателя от 1 до 2 литров подорожают с принятием законопроекта на 7300 гривен.

Таблица возможных коэффициентов утилизационного налога

Легковые автомобили новые подержанные
Электромобили (без гибридов) 0,86 5,3
Двигатели не более 1 литра 0,86 5,3
Двигатели от 1 до 2 литров 1,34 8,26
Двигатели от 2 до 3 литров 2,56 16,12
Двигатели от 3 до 3,5 литров 3,47 28,5
Двигатели от 3,5 литров 5,5 35,01

 

Ну а теперь можно почитать официальный пресс-релиз «Укравтопрома», который не расскажет вам о цифрах, но обоснует необходимость принятия утилизационного законодательства в Украине.

Показать/скрыть пресс-релиз «Укравтопрома»

Щодо утилізації автотранспортних засобів в Україні

З метою реалізації положень по захисту навколишнього природного середовища, викладених в Законі України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» від 21 грудня 2010 року №2818-VI, народними депутатами України розроблено та подано на розгляд Верховної Ради проекти Законів України «Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів» (реєстраційний №0936) та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та вдосконалення деяких податкових норм» (реєстраційний №0975).

Реалізація положень цих законопроектів направлена на встановлення правових засад для розвитку в Україні системи утилізації основних категорій автотранспортних засобів та визначення на законодавчому рівні умов забезпечення безпечної утилізації автомобілів, що вперше випускаються в обіг на території України.

 

Парк автотранспортних засобів в Україні є одним з найстаріших у Європі та світі, та має стійку тенденцію до старіння. На сьогоднішній день середній вік автомобілів та автобусів в Україні наближається до 20 років, що є прямою загрозою життю та здоров’ю наших громадян і наносить непоправну шкоду довкіллю.

 

Україна мабуть одна з останніх країн Європи, де до цього часу не визначені порядок та правила поводження з транспортними засобами, що вибули з експлуатації. Паралельно з цим виникне необхідність у переробці супутніх виробів, таких як акумуляторні батареї, автомобільні шини, тощо. Для забезпечення цих потреб на всій території країни необхідно буде створити інфраструктуру для переробки виведених з експлуатації транспортних засобів. Незначний відсоток вторинного використання матеріалів в автомобілях, що надходять в даний час на український ринок, не дозволяє забезпечити самоокупність процесу утилізації автотранспортних засобів і витрат на створення відповідної інфраструктури.

Таким чином, у найближчі роки в Україні життєво необхідно вирішити комплексну проблему щодо залучення фінансових ресурсів, що забезпечать діяльність з утилізації автомобілів, створення інфраструктури рециклінгу та вдосконалення його технологічного процесу. В даній ситуації існує реальна необхідність випереджаючого введення механізмів фінансового забезпечення подальшої утилізації автомобілів, які випускаються в обіг на території України.

Розвинуті країни вирішують питання утилізації автомобілів та автобусів, що відпрацювали термін експлуатації, на державному рівні. Європейські директиви з цього питання дуже жорсткі, не можна просто взяти і кинути свій старий автомобіль де-небудь на дорозі або у дворі і забути про нього. Урядами цих держав приймаються адміністративні заходи, щоб експлуатувати старі машини було просто невигідно. Ставки транспортного податку в цих країнах підвищуються в міру «старіння» автомобіля, причому в кілька разів.

В умовах обмежених ресурсів автореціклінг є необхідним з економічної точки зору, оскільки всі відходи можуть надходити на повторну обробку і використовуватись у виробництві в якості сировини.

Виходячи з цих умов і були визначені ставки екологічного податку, на основі якого буде сформований спеціальний фонд, що дозволить створити в Україні інфраструктуру для переробки виведених з експлуатації транспортних засобів за рахунок коштів як виробників, так і імпортерів автотранспортних засобів. А введення підвищувальних коефіцієнтів для автотранспортних засобів, що були в користуванні та будуть вперше завозитись на територію України, не дозволить перетворити нашу Державу на світовий смітник автохламу.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий